Termoregulace
Vůbec nejdůležitější je pamatovat na ni u malých dětí. Ty ještě nemají zcela vyvinutou schopnost udržet si stálou tělesnou teplotu – tedy rychleji prochladnou a snáze se přehřejí. Ideální je pro ně vrstvení, kdy podle potřeby část oděvu oblékneme, nebo sundáme. U malých dětí pamatuje také na rukavice a ponožky - zejména končetiny prochladnou nejrychleji.
Nejhorší je neobléknout se po nemoci
Po prodělání nachlazení je naše imunita křehká. Největší chybou je chodit bez teplého oblečení a čepice proto, že návrat nemoci je téměř zaručen, a to v horší podobě. Velmi často je z obyčejné rýmy zdlouhavý zánět dutin. Kvůli tomu je důležité napodcenit rekonvalescenci, a opravdu se vyležet, dokud nám nebude zcela dobře.
Pravidla vrstvení
První vrstva oblečení by měla být z funkčního materiálu, který odvede pot od těla. Zásadní je nebýt ve zpoceném vlhkém tričku.
Druhá vrstva nejvíc zahřívá a vytváří teplo
U třetí vrstvy se zaměřte na to, aby především zabránila profouknutí a promoknutí.
Rozdíly jsou i v materiálech
Ty umělé, jako je polyester, mají minimální hřejivou schopnost a nejsou ani prodyšné. Naopak přírodní bavlna je i pocitově příjemnější, ale vystačíme si s ní spíš na jaře a na podzim. Pro opravdu chladné dny se poohlédněte po oblečení z pravé vlny, nebo po moderních funkčních materiálech.
Čepice, šála a rukavice tedy opravdu nejsou jen módním doplněk. Společně s pořádnými teplými ponožkami tvoří základ šatníku do chladných dní, který nám pomůže udržet si zdraví!
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Vložte svůj komentář: