Paměť jako databáze mozku
Paměť si můžeme představit jako jakousi databázi všeho. Stručně řečeno, jedná se o schopnost mozku přijímat, zpracovávat a uskladňovat informace, se kterými lze dále pracovat. Paměť pracuje ve 3 fázích. Celý proces začíná kódováním, kdy dojde k uložení vizuálních, akustických a dalších vjemů do paměti. Následuje proces retence neboli uchování vjemu v paměti. Do této fáze už vstupuje vlastní motivace či angažovanost si danou věc v paměti uchovat. A poslední fází je reprodukce čili vybavení si vzpomínky.
Trénink dělá mistra – i v pamatování
Nečinnost a nedostatek podnětů rozhodně neprospívá, naopak paměť je třeba pravidelně trénovat. Najděte si třeba chvilku mezi odpoledním hraním a zařaďte do programu hry na paměť pro děti. Nabídka takových her a hraček je v obchodech poměrně široká, ale zkuste pro začátek zapojit svou fantazii, ať nemusíte zbytečně utrácet.
Spánek se postará o uložení do dlouhodobé paměti
Pro správný vývoj paměti je důležitý nejen trénink, ale také odpočinek – konkrétně spánek. Během spánku dochází v mozku k důležitým procesům, které upevňují nově nabyté znalosti a dovednosti. V jeho průběhu se zážitky z celého dne třídí a získané informace se ukládají do dlouhodobé paměti. Během hlubokých fází spánku se navíc posilují nervové spoje a díky tomu informace zůstávají v paměti déle a snadněji přístupné. Děti je tak mohou vybavit a znovu využít i s odstupem měsíců a let.
Hry na paměť pro děti s věcmi, které už máte doma:
1. Staré dobré pexeso
Pexeso baví děti snad všech věkových kategorií. Stačí si jen vybrat, zda budete hledat dvojici princezen, pohádkových postaviček nebo třeba strojů. Kromě trénování paměti je skvělé taky pro rozvoj zrakového vnímání a rozlišování a pozornosti. Pexeso nejsou jen tak nějaké obrázky – trénuje se tu schopnost zapamatovat si dva stejné motivy, a také systematické uvažování.
2. Kimovy hry
Kimovky jsou skvělé na zrakovou paměť i vnímání. Nepotřebujete k nim žádné extra vybavení, a navíc je můžete pokaždé obměnit. Rozhlédněte se kolem sebe a vyberte například 4-6 předmětů a položte je na stůl před dítko. Dejte jim chvilku, ať si předměty prohlédnou a zapamatují a po chvilce je schovejte. A pak už jen stačí děti vyzpovídat, co všechno si stihly zapamatovat. Pokud vás tato hra bude bavit, jednoduše můžete přidávat předměty, nebo zkracovat časový limit.
3. Co se změnilo?
Další typ hry na paměť pro děti, ke které nepotřebujete žádné speciální vybavení. Hry typu „co se změnilo“ jsou skvělé k procvičování paměti, ale také k rozvoji pozornosti a zrakového vnímání. Zkuste být středem pozornosti vy, panenka nebo třeba koutek v dětském pokojíčku. Stačí, aby si konkrétní věc či osobu děti prohlédli a poté je na vás, jaké změny vymyslíte. Můžete změnit účes, nasadit si brýle nebo změnit oblečení. Oblíbené panence vyměníte šatičky a dudlík. Vaší kreativitě se meze nekladou a uvidíte, že děti budou nadšené.
I když se zdá, že jde o hry na paměť pro děti jednoduché jako facka, využijete je také s prarodiči. Také u nich je nesmírně důležité trénovat paměť, která má ve vyšším věku tendenci zhoršovat se.
4. Slovní řetěz
Nejen do vlaku nebo na pěší výlet se hodí hra, při které je třeba si zapamatovat a zopakovat stále více slov. Někteří ji znají ze svého mládí se začátkem „Přijela babička z Číny a přivezla…“ Fantazii se ale meze nekladou, a tak může příběh začít jakkoli. Vždy je ale třeba zopakovat všechny již řečené předměty a přidat jeden nový. Výhodou této hry je to, že se nenudí ani hráči, kteří nejsou právě na řadě. Nejen, že hlídají, zda ze seznamu právě předříkávajícího hráče nic nevypadlo, ale sami se snaží vše v duchu zopakovat. Pokud se někdo splete, hra začíná znovu.
5. Nakresli zpaměti podle obrázku
Při této hře si děti procvičí zároveň paměť i kreslení. Stačí, pokud jim na krátkou dobu, například 10 sekund, ukážete obrázek s tím, že si ho má dítě co nejlépe zapamatovat. Ideální je přitom volit jednoduchý obrázek, který sami nakreslíte. Poté bude úkolem dítěte jeho překreslení podle paměti.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: