Kojení je pro tělo náročné, a to jak z hlediska energie, tak živin. Tělo kojící maminky totiž vytváří mléko obsahující celou škálu živin – včetně vitamínů a minerálů, které si bere z jejích zásob. To znamená, že i když se maminky stravují zdravě, mohou určitých vitamínů přijímat příliš málo. Některé látky se navíc během kojení vstřebávají hůře, ať již z důvodu stresu, nekvalitního spánku nebo kvůli hektickému režimu s miminkem nesprávně složenému jídelníčku.
Vitamíny pro kojící ženy, které nesmí chybět
V období kojení je třeba dbát na dostatek hned několika vitamínů a minerálních látek.
- Vitamíny skupiny B patří mezi ty, které se podílí na významných metabolických procesech. Zvýšená potřeba kyseliny listové neboli vitamínu B9 v těhotenství je všeobecně známá. Vhodné je ale myslet na ni i v měsících po porodu. Stejně jako na vitamíny B1, B2, B3, B6 a B12.
- Vitamín E je další z těch, u nichž by kojící maminky měly na příjem dbát více než ostatní. Vitamín E patří mezi antioxidanty, tedy látky, které pomáhají chránit tělo před oxidačním stresem a nepříznivým vlivem volných radikálů.
- Železo není vždy snadné „poporodním“ jídelníčkem doplnit mimo jiné i proto, že některé potraviny bohaté na železo se u kojících maminek příliš nedoporučují například kvůli nadýmání.
- Vitamín A podporuje metabolismus železa, ale přispívá také k udržení normálního stavu sliznic a pokožky a podílí se na procesu specializace buněk. Je rozpustný v tucích a při kojení se tak velmi dobře vstřebává. Pokud má kojící maminka málo vitamínu A, může se to projevit na jeho množství v mateřském mléce. Ale pozor – stejně jako u jiných vitamínů rozpustných v tucích platí, že je třeba hlídat doporučenou denní dávku a nemít ho na talíři ani příliš mnoho.
- Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a udržení zdravých kostí a zubů. Důležitý je ale také pro imunitní systém a proces dělení buněk. Jeho příjem je v kojeneckém věku velmi důležitý a v naší republice je běžně dodáván i ve formě doplňků stravy.
Pro dostatek zmíněných živin by měly kojící maminky jíst každý den zeleně, oranžově a červeně zbarvenou zeleninu, rostlinné oleje, semena a ořechy nebo banány. Dále se zaměřit také na mléčné výrobky, mořské tučné ryby, vejce a maso.
Nezapomínejte na tuky
Důležitou součástí jídelníčku kojících žen jsou tuky – konkrétně omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Ty se přirozeně vyskytují například v ořeších, semínkách, rostlinných olejích a tučných rybách jako losos, makrela nebo tuňák. Omega 3 hrají klíčovou roli ve vývoji mozku a zraku dítěte. Jejich příjem je důležitý nejen pro vývoj dítěte, ale také z důvodu zdraví kojící maminky.
Zdroj:
https://www.nzip.cz/clanek/1129-vitaminy-pokryti-denni-potreby
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx