Vitamín E je rozpustný v tucích – to znamená, že se v těle ukládá a vstřebává jen tehdy, když je ve stravě přítomen i nějaký tuk. Naštěstí vitamín E není těžké do jídelníčku přirozeně zařadit – zvlášť když víme, po jakých potravinách sáhnout.
Nejbohatším zdrojem vitamínu E jsou…
Největším zdrojem vitamínu E jsou rostlinné oleje, hlavně slunečnicový, řepkový a olej z pšeničných klíčků. Pokud doma připravujete dětem pomazánky, zeleninové přílohy nebo třeba těstoviny, zkuste do nich přidat lžičku kvalitního oleje lisovaného za studena – nejen kvůli chuti, ale i obsahu vitamínu E a tomu, že k jeho vstřebávání jsou potřeba tuky.
Věděli jste, že slunečnicový olej je vzhledem ke svému složení vhodný pouze na studenou kuchyni? Při tepelné úpravě dejte přednost řepkovému, který se tolik nepřepaluje.
Množství vitamínu E se v olejích pohybuje ve stovkách až tisících mg na kg. Například u oleje z obilných klíčků je to zpravidla od 1650 do 3000 mg/kg, u rafinovaného řepkového oleje od 140 do 850 mg/kg. Nevýhodou olejů je to, že je jich do jídelníčku možné zařadit jen malé množství.
Dětská svačina s bonusem
Skvělým zdrojem vitamínu E jsou také ořechy a semínka – například slunečnicová semínka, mandle nebo lískové ořechy. Do mističky ale můžete školákům ke svačině přidat i arašídy. Alternativou v chladnějších měsících je také jogurt doplněný granolou s ořechy a semínky. U menších dětí je samozřejmě nutné myslet na bezpečnost. Kvůli riziku vdechnutí je vhodné ořechy nakrájet na malé kousky, případně je zařadit v podobě mandlového nebo arašídového másla. Ty u nás zatím nejsou příliš rozšířené, v USA jsou ale oblíbenou pochoutkou. Inspirujte se i článkem Zdravý jídelníček pro děti by měl 2× týdně obsahovat ryby, kde najdete doporučení, jak vyvážit dětskou stravu i z pohledu omega-3 a vitamínu D.
Zelenina? Rozhodně ano
Zelenina jako špenát, brokolice nebo kapusta obsahuje sice méně vitamínu E než oleje samotné a ořechy. Ve spojení s malým množstvím tuku umožňujícím vstřebatelnost vitamínu E ale mohou pomoci k jeho každodennímu doplnění. Dětem mohou zachutnat například zapečené brambory nebo bramborové noky se špenátem i brokolicová polévka.
Při vaření pozor – vitamín E je stejně jako další antioxidanty citlivý na vysoké teploty a dlouhé skladování.
Vitamin E patří mezi silné antioxidanty, které přispívají ke správnému fungování imunitního systému. Podívejte se také na článek Vitamíny pro děti od 3 let: které je dobré doplňovat, kde se dozvíte víc o tom, jaké vitamíny dětský organismus opravdu potřebuje.
Na živočišné zdroje vitamínu E nespoléhejte
Vitamín E se nachází i v některých živočišných produktech, například v másle, vepřovém sádle nebo kuřecím tuku. Obsah je v nich ale výrazně nižší než u rostlinných olejů. Na rozdíl od jiných v tuku rozpustných vitamínů se „éčko“ ve větším množství nevyskytuje ani v rybách.
Když vitamín E mizí
Vitamín E se ztrácí kvůli tomu, že je citlivý na
- světlo,
- přístup vzduchu
- a teplo.
Například v panenských olejích tak najdete více vitamínu E než v rafinovaných. U těch přitom může být vitamín E znovu doplněn uměle. Ani to ale nepomůže, pokud se olej použije v teplé kuchyni – například při smažení nebo fritování, kdy se vitamín E znovu znehodnotí.
Vitamín E ale mizí i při mletí mouky nebo při sušení ovoce a zeleniny.
Vitamín E je jedním z těch „nenápadných pomocníků“, na které bychom neměli nejen v dětském jídelníčku zapomínat. To, kolik vitamínu E by měly děti denně přijmout, se liší v závislosti na věku. S jeho doplněním pomůže trocha oleje zamíchaná do polévky, hrst semínek v jogurtu nebo pomazánka s ořechovým máslem. Přestože se vitamín E přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, kvůli vysokému riziku jeho znehodnocení může být vhodné i zařazení v podobě doplňků stravy. Z těch vybírejte takové, v nichž je vitamín E zkombinován s omega 3 podporujícími jeho vstřebatelnost do organismu.
Hledáte konkrétní nápady na zdravé dětské svačinky? Přečtěte si Praktické tipy na svačinky, co obsahují vitamín D.
Zdroj:
https://www.nal.usda.gov/sites/default/files/page-files/Vitamin%20E.pdf
https://bezpecnostpotravin.cz/termin/vitamín-e/
https://www.nzip.cz/clanek/1132-vitamín-e
https://www.szpi.gov.cz/soubor/voditka-szpi-2024-prilohy.aspx