Podpora imunity dětí nespočívá jen v jedné potravině nebo doplňku. Jde o celkový životní styl zahrnující vyváženou stravu, dostatek pohybu a kvalitní spánek.
Pohyb – S kamarády i bez
Pravidelný pohyb přispívá k fyzickému a psychickému rozvoji a díky prokrvení a podpoře metabolismu má pozitivní vliv i na imunitní systém. Školním dětem se doporučuje denně zařadit alespoň hodinu fyzické aktivity. Vhodná je přitom rozmanitost a také společnost ostatních dětí stejného věku – díky tomu děti trénují zároveň sociální dovednosti.
Jídelníček – Co je nejlepší na imunitu pro děti
Dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek je skvělým způsobem, jak podpořit imunitu. Není přitom nutné spoléhat jen na pomeranče a mandarinky – mimochodem, mnohem více vitamínu C je možné najít v paprikách nebo rakytníku. Dalšími důležitými látkami jsou
- omega 3 nenasycené mastné kyseliny,
- vitamíny D a A,
- antioxidanty (kromě vitamínu C také vitamín E),
- probiotika podporující růst prospěšných bakterií ve střevech,
- minerální látky včetně zinku, selenu.
Spánek – Večer bez mobilních telefonů
Nejen fyzická aktivita, ale také odpočinek je nedílnou součástí zdravého životního stylu dětí. Kvalitní spánek je nezbytný pro fyzický, psychický a emocionální rozvoj. Během spánku se regenerují tělesné tkáně a produkují hormony a cytokiny (proteiny podílející se na imunitní odpovědi).
S rostoucím věkem se potřeba spánku snižuje. U školních dětí by se mělo jednat o 9 až 11 hodin, u dospívajících pak o 8 až 10 hodin spánku denně.
Kvalitu spánku pozitivně ovlivňují mimo jiné pravidelný denní režim usínání (a vstávání), klidné prostředí a omezené využívání elektronických zařízení těsně před spaním.
Sauna – Ano, ale s rozmyslem
Saunování pomáhá nastartovat v těle fyziologické procesy, které se podílejí na zvýšení produkce bílých krvinek i protilátek. I když se vyskytují názory, že děti by saunu navštěvovat neměly, opak je pravdou. Nutné je ale vědět, jak na to.
- Se zaváděním začínejte pomalu. Tělo dětí do pěti let se hůře přizpůsobuje teplotním změnám, proto je třeba zvýšená opatrnost.
- U dětí do 3 let je vhodné konzultovat saunování s odborníkem.
- Při saunování je dobrá pravidelnost. A to platí i u dětí. Začít můžete jednou týdně.
- Volte nižší teploty, tedy kolem 60 až 65 °C.
- Doba v sauně by neměla přesáhnout jednotky minut, u starších dětí se pak může jednat o 10 až 15 minut.
Na určité způsoby ochlazení po použití sauny si musí dítě nejprve zvyknout. Zpočátku proto volte maximálně vlažnou sprchu s tím, že budete postupovat od nohou výše a nebudete neochlazovat hlavu ani zátylek.
Otužování – Stačí vyběhnout ven
Pokud se rodiče pravidelně otužují, je pravděpodobné, že k této aktivitě budou vést i své děti. Otužování má skutečně pozitivní vliv na imunitní systém – pravidelné vystavení chladu může mimo jiné přispívat ke zvyšování hladiny bílých krvinek. Důležité je pozvolné zavádění mírnými metodami, jako je omývání obličeje a předloktí studenou vodou. Otužování by mělo být ještě kratší než v případě sauny. Nutné je při něm řídit se reakcemi dítěte a dbát na bezpečnost. Vhodnější může být kombinace otužování s pohybem, např. při venkovním sportování.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: